Sportas

BCAA ar proteinas: pagrindiniai skirtumai ir kodėl jums šių maisto papildų reikia?

Mūsų organizmui reikia 20 skirtingų aminorūgščių. Beveik kiekviena mūsų kūno funkcija, kuriai reikalingi baltymai (proteinas), yra priklausoma nuo šių aminorūgščių. Kalbant apie tai, ką turėtumėte vartoti, kad sustiprintumėte šias funkcijas, dažnai kyla klausimas tarp BCAA ir baltyminių kokteilių vartojimo.

Iš šių 20 aminorūgščių devynios iš jų laikomos nepakeičiamomis aminorūgštimis. Tai reiškia, kad organizmas negali sintetinti šių aminorūgščių ir žmogus turi jas gauti iš įvairaus maisto. Trys nepakeičiamos aminorūgštys yra vadinamos šakotosios grandinės aminorūgštimis arba BCAA. Tai leucinas, izoleucinas ir valinas. Kai bandote įvertinti BCAA ir baltymų naudą, svarbu suprasti, kad BCAA patenka tarp pačių svarbiausių amino rūgšių raumenims.

 

BCAA gali būti vartojami kaip papildai miltelių, kapsulių arba tablečių pavidalu. Baltymų kokteiliais fasuojami milteliais. Kai reikia nuspręsti kas geriau, BCAA ar proteino koteilis, reikėtų nustatyti, kurie labiau galėtų pagelbėti Jūsų siekiamiems tikslams.

 

BCAA ir proteino kokteilių pranašumai vienas prieš kitą? Kas geriausiai tiktų jūsų treniruotėms ir treniruočių tikslams? Kaip vertinate BCAA, palyginus su proteinų kokteiliais? Šiame vadove rasite viską, ką reikia žinoti apie BCAA ir baltymus ir kaip išnaudoti visas jums tinkamiausių papildų galimybes.

 

Kas yra baltymai (proteinas)?

 

Baltymai (proteinas) yra makroelementai. Jie būtini raumenų masės auginimui. Baltymų gauname per gyvūninės kilmės produktus ir augalinį maistą, pavyzdžiui, ankštinius augalus ir riešutus. Daugelis iš mūsų gauna pakankamai baltymų tiesiog valgydami mėsą ir pupeles. Tačiau sportininkams ir žmonėms, kurie reguliariai treniruojasi, dažnu atveju prireikia papildomo kiekio baltymų, todėl renkasi įtraukti į mitybos racioną ir proteino produktus.

 

Yra trys makroelementai: baltymai, riebalai ir angliavandeniai. Iš jų gauname kalorijas energijai. Mums tiesiog reikia daug makroelementų, kad galėtume išgyventi. Tai yra pagrindinės maistinės medžiagos, reikalingos gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Iš čia ir kilo pavadinimas „makroelementai“.

 

Chemiškai baltymai yra pagaminti iš aminorūgščių. Tai organinės rūgštys, sudarytos iš anglies, vandenilio, azoto ir deguonies. Amino rūgštys yra baltymų statybinė medžiaga. Kai baltymai suskaidomi organizme, jie gali būti laisvai sintetinami į raumenų masę. Aminorūgštys taip pat gamina baltymus, kurie yra būtini imuninei sistemai.

 

Kas yra BCAA

 

Šakotosios grandinės aminorūgštys susideda iš trijų nepakeičiamų aminorūgščių, kurių mūsų organizmas negali pasigaminti pats ir turi būti gaunamos iš įvairių maisto šaltinių. Šios nepakeičiamos aminorūgštys  yra molekulės, kurios yra prijungtos prie elementų grandinės. Šių grandinių cheminė funkcija yra sudėtinga. Turime suprasti, kad šios trys aminorūgštys yra būtinos raumenų auginimui. Trys šakotos grandinės aminorūgštys yra:

 

Leucinas: laikomas svarbiausiu iš trijų. Leucinas padeda palaikyti energijos lygį, stabilizuodamas gliukozės kiekį kraujyje. Leucinas svarbus raumenų auginimui, nes padeda biocheminei raumenų audinio gamybai. Tai taip pat gali padėti atsigauti, nes leucinas stiprina gebėjimą „gydyti“ raumenis. Tai sumažina skausmą ir greitina atsistatymą. Leucinas itin efektyviai skatina ir raumenų augimą.

 

Izoleucinas: Mūsų kūnas negali pasigaminti izoleucino pats, todėl turime jo gauti iš išorinio šaltinio. Akivaizdu, kad įvairūs maisto šaltiniai yra pagrindinis būdas gauti izoleucino, tačiau baltyminiai papildai taip pat gali suteikti šios nepakeičiamos aminorūgšties. Izoleucinas veikia panašiai kaip leucinas, išskyrus tai, kad leucinas savo metabolizmą atlieka tik per riebalus. Izoleucinas gali metabolizuotis per riebalus ir angliavandenius.

 

Valinas: Panašiai kaip leucinas ir izoleucinas, valinas padeda auginti raumenis, nes į raumenis patenka daugiau gliukozės, kai jie patiria stresą ir dirba. Pats valinas neaugina raumenų. Tačiau kartu su leucinu ir izoleucinu jis padeda lengviau vystytis raumenims. Valinas taip pat padeda palaikyti smegenų funkciją ir gali padėti reguliuoti miego procesus. Papildomas šios amino rūgšties vartojimas, lyg premija tiems, kurie kenčia nuo nemigos.

 

taigi, šios trys šakotosios grandinės aminorūgštys yra dinamiška raumenų augimo ir vystymosi trijulė. Kartu šios trys aminorūgštys augina raumenis, pagreitina atsigavimą po treniruočių ir mažina skausmą po treniruočių.

 

BCAA ir baltyminių kokteilių skirtumai

 

Tikrasis skirtumas tarp BCAA ir baltymų yra tas, kad BCAA papilduose yra tik trys aminorūgštys. Nors jos yra puiki pagalba raumenų auginimui ir atsistatymui, deja nesuteikia jokios kitos realios naudos.

 

Tuop tarpu proteinas suteiks jums visą spektrą aminorūgščių; tie, kurie stiprina raumenis, ir tie, kurie atlieka kitas fiziologines funkcijas.

 

Baltymai ir proteino papildai taip pat turi ir tas pačias tris pagrindines BCAA amino rūgštis. Taigi, logiškesnis sprendimas atrodo vartoti proteino produktus, tačiau ar tikrai?

 

Žmogui, kurio pagrindinis tikslas yra užauginti kuo daugiau liesos raumeninės masės, BCAA turėtų tapti TOP pasirinkimu. Trys aminorūgštys, kurios yra BCAA papilduose, yra įsisavinamos nedelsiant ir iškarto pradeda vykdyti atsistatymo procesus ir užkerta kelią katabolizmui po sunkios treniruotės. Priešingai nei baltymai, kurie turi būti metabolizuojami ir suskaidomi į aminorūgštis iki kelių valandų, tai BCAA patenka į raumenis vos per kelias minutes.

 

Suskaidytos per medžiagų apykaitą, visos aminorūgštys tampa prieinamos karioziniams procesams mūsų kūne. Kai kurios aminorūgštys naudojamos imuninei sistemai stiprinti, kitos, pavyzdžiui, BCAA, esančios pilname baltyme, bus skirtos raumenims auginti. Pavyzdžiui, žmonėms, kurie treniruojasi pažengusioms varžyboms, tiesioginis BCAA papildų vartojimas gali būti geresnis pasirinkimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *