Faktai apie ledo vonias
Krioterapija, metodas, kuriame kūnas trumpam laikui yra veikiamas ekstremalių šalčių, išpopuliarėjo dėl teigiamų poveikių jaunatviškumui. Ledo vonios jau seniai yra vienas iš pagrindinių atsistatymo metodų tarp atletų. Jei dar abejojate, verta susipažinti su šios technikos teikiamais privalumais prieš pradėdami „šaltąjį nuotykį”.
Dėl ledo vonių galima rasti daugybę patarimų, tačiau dažnai jie nebūna vienareikšmiški. Vis dėlto, atrodo, kad bendras sutarimas yra toks, kad jeigu jūs tikite ledo vonios nauda (psichologiniu aspektu), tai tikrai gali atnešti teigiamų rezultatų, kaip rodo moksliniai tyrimai.
Taip pat svarbu paminėti, kad svarbus yra saikingumas. Tyrimai parodė, kad pernelyg dažnas ledo vonių naudojimas gali sumažinti jų efektyvumą.
Todėl rekomenduojama ledo vonias taikyti tik po intensyviausių treniruočių ar varžybų, ypač tuomet, kai būtina greitai atsistatyti ir sugrįžti į sportinę veiklą. Tokiu būdu ledo vonia gali tapti nepakeičiama atstatymo priemone.
„Man patinka pasimėgauti ledine vonia po treniruotės – paprastai tai darau po intensyvaus bėgimo, trunka tai apie 15 minučių arba ilgiau, atsižvelgiant į vonios šaltumą. Ledo vonios teikia atgaivą iš karto po atkaklaus pratimų rinkinio ar varžybų, padedant sumažinti kūno šilumą ir skatinti atsigavimą. Jeigu įmanoma, po bėgimo mėgstu iškart išsimaudyti leduose, o vakare – atsipalaiduoti šiltoje vonioje su Epsom druskų, ypač jei jaučiu raumenų skausmą,” – pasakoja sportininkė.
Ji pabrėžia, kad ledo vonioje slypi atlygis už sunkų darbą (nors šoktelėjus į šaltą vandenį tai gali atrodyti ne taip), o tai reiškia, kad yra tikslas, kurio verta siekti ir už kurį reikia nusipelnyti, įdėjus visų savo pastangų.
Kaip išsimaudyti ledinėje vonioje namuose?
Nestebina, kad ledinei voniai įprasta vonia ar didelė klozeto kriauklė yra būtinos. Jeigu jūs neturite tokios, alternatyva galėtų būti vaikiškas baseinas, kuris duos panašų efektą, arba didelis atliekų konteineris, kuris, nors ir ne itin patrauklus, suteikia pakankamai erdvės pamerkti bent iki klubų.
Toliau reikia apsvarstyti ledo kiekį. Čia nuomonės išsiskiria: vieni ekspertai siūlo naudoti vien ledą, kiti rekomenduoja derinį, kai trys dalys vandens tenka vienai daliai ledo, nes tai leidžia geriau užtikrinti viso kūno vėsinimą.
Optimalus metodas priklauso nuo dviejų aspektų: kiek kūno dalies panardinote ir kaip tai padaryti yra paprasta. Tikslinės kūno dalys vonioje priklausys nuo atliktos treniruotės tipo. Bėgikams gali atrodyti, kad reikia vėsinti tik kojas ir pėdas, bet ilgų distancijų bėgimo atveju dažnai jaučiamas skausmas klubuose ar nugaroje, tai rodo, kad viso kūno vėsinimas yra naudingas.
Dėl patogumo, antras praktiškumo aspektas yra tiesiog realistiškas. Nedaugelis turi galimybę pasiekti tiek daug ledo, kiek reikia, kad pilnai užpildyti vonią, kad apimtų visą kūną, todėl daugeliui vonios su ledu ir vandens santykis 3:1 yra daug tinkamesnis pasirinkimas.