Kodėl svarbu, kad medienos lakas būtų atsparus cheminėms medžiagoms?
Slėgiu apdorotos medienos gaminių gamintojai, kaip ir bet kuris gamintojas, norėdami išlikti konkurencingi, susiduria su nuolatinio gaminio tobulinimo iššūkiu. Be konkurencijos su kitomis spaudimą apdorojančiomis įmonėmis, didėja nemedienos gaminių konkurencija ir didelė rinkodara, skirta vartotojams. Kaip visada, iššūkis reikalauja ekologiškų ir įperkamų sprendimų. Kaina taip pat vienas iš iššūkių.
Sukaupę savo patirtį vandens pagrindo dangų technologijos srityje, įmonės į rinką pateko daugiau nei prieš dvidešimt metų su precedento neturinčiu dėmių, suderinamų su konservuojančiomis cheminėmis medžiagomis, pasiūlymu, tuo pačiu galinčios suteikti esminius privalumus – atsparumą UV spalvos blukimui, mažą LOJ, lankstumą, pralaidumą orui, ilgaamžiškumą ir lengvą valymą.
Kokybiški lako (beico) komponentai
Kiekvienas medienos beicas susideda iš keturių pagrindinių ingredientų: lakiųjų medžiagų, pigmentų, dervų ir priedų. Lakioji medžiaga yra pernešanti kietąsias medžiagas ant pagrindo paviršiaus. Lakiosios medžiagos išgaruos, kai beicas bus užteptas ant medienos, todėl susidarys beico plėvele. Bet kurio lakiųjų medžiagų vaidmuo yra ilgainiui išgaruoti ir vėl patekti į atmosferą. Galimybė sukurti beicą naudojant vandenį kaip nešiklį pašalino susirūpinimą dėl šios sudedamosios dalies įtakos oro kokybei. Priešingai, daugumoje tirpiklių pagrindu pagamintų beicų yra mineralinio spirito arba ksileno kaip lakiųjų medžiagų, kurios abi klasifikuojamos kaip pavojingos.
Kokybiškam medienos beicavimui reikalingi pigmentai, sudaryti iš itin mažų geležies oksidų dalelių, idealiai tinkančių įvairiausioms spalvoms – raudonai, geltonai, rudai –, kurias galima maišyti ir gauti įvairių apdailos spalvų, priklausomai nuo kliento pageidavimų. Geležies oksidai laikui bėgant neblunka ir neblunka veikiami UV spinduliuotės, kitaip nei pigesni dažai ar organiniai pigmentai, kurie greičiau blunka veikiant UV spinduliams.
Medienos beicas dervos komponentas yra klijai, kurie sujungia pigmentus ir tada suriša pigmentus su medienos pagrindu. Yra daug įvairių dervų, įskaitant akrilą, epoksidinę ir alkidinę. Dervos parinktys leidžia susidoroti su įvairiais pagrindais ir dangų veikimo reikalavimais.
Kiti kokybei jautrūs priedai yra būtini norint sukurti gerą beicą, įskaitant dispergentus, kad suskaidytų pigmentus į mažas daleles ir išlaikytų jas atskirtus, tirštiklius, kad pigmentai išliktų suspensijoje, ir suformuotų galutinį dangos storį. Kiti priedai naudojami siekiant užkirsti kelią putojimui, padėti dėmėms tekėti ir išsilyginti bei sudrėkinti medieną, kad pagerintų produkto prasiskverbimą. Kiti priedai naudojami vandeniui atstumti ir apsaugai nuo pelėsio.