Hipoglikemija nėštumo metu: priežastys, simptomai ir valdymo strategijos
Hipoglikemija, arba gliukozės kiekio kraujyje sumažėjimas iki žemesnio nei normalaus lygio, yra būklė, kuri nėštumo metu gali kelti iššūkių tiek motinai, tiek vaisiui. Nėštumo metu gliukozę kaip organizmo energijos šaltinį naudoja tiek besilaukianti moteris, tiek ir besivystantis vaisius, tad nėštumo metu energijos, kartu ir gliukozės poreikis, padidėja. Dėl pasikeitusios organizmo medžiagų apykaitos nėščioms moterims labiau pasireiškia gliukozės kiekio svyravimai. Šiame straipsnyje bus aptariamo hipoglikemijos mechanizmai nėštumo metu: priežastys, simptomai ir galimos gydymo strategijos.
Kas yra hipoglikemija?
Hipoglikemija apibrėžiama kaip gliukozės kiekio kraujyje sumažėjimas iki 3,9 mmol/l ir mažiau. Dėl gliukozės stokos organizmo ląstelėms gali pritrūkti energijos, o tai ypač pavojinga smegenų audiniams, nes jie gliukozę naudoja kaip pagrindinį energijos šaltinį. Ši būklė gali sukelti lengvus simptomus, tokius kaip galvos svaigimas ar alkis, tačiau sunkesniais atvejais žmogus gali prarasti sąmonę, gali ištikti traukuliai ar net koma.
Nėštumo metu hipoglikemija gali paveikti ne tik motiną, bet ir vaisių, keldama pavojų jo sveikatai. Jei žinoma, kodėl atsiranda ši būklė, kaip jos išvengti ir ką daryti jai įvykus, galima veiksmingai sumažinti jos riziką ir pasekmes.
Hipoglikemijos priežastys nėštumo metu
Nėštumo metu kūnas patiria daugybę fiziologinių pokyčių, kurie gali padidinti riziką susirgti hipoglikemija. Pagrindinės priežastys:
· Didesnis jautrumas insulinui
Pirmaisiais nėštumo mėnesiais daugelis moterų tampa jautresnės insulinui, o tai reiškia, kad jų organizme gliukozė įsisavinama greičiau, todėl suvalgius vien tik angliavandenių turinčio maisto ar intensyviai judant, gliukozės kiekis sumažėja labai greitai. Tokia būklė ypač aktuali sergančioms gestaciniu (nėščiųjų) diabetu ar pirmojo tipo diabetu moterims, ligos gydymui naudojančioms insulino terapiją.
· Padidėjęs energijos poreikis
Augant vaisiui, kad būtų užtikrintas tinkamas jo augimas ir vystymasis, motinos organizmui reikia daugiau energijos. Pagrindiniu energijos šaltiniu yra gliukozė. Jei moteris suvartoja nepakankamą angliavandenių kiekį, organizme gali pritrūkti gliukozės ir jos kiekis pradeda svyruoti, didėja hipoglikemijos rizika.
· Nepakankama mityba
Kartais besilaukiančias moteris vargina pykinimas ir vėmimas, ypač pirmojo trimestro metu, todėl reikšmingai mažėja apetitas ir jos valgo mažiau ar tik pasirinktus maisto produktus nuo kurių nepykina, todėl gliukozės kiekis gali mažėti ar būti nestabilus. Jei moterys laikosi protarpinio badavimo režimo ar išlaiko ilgesnius tarpus tarp valgių, ypač jei valgomi mažai angliavandenių turintys maisto produktai, gliukozės kiekis kraujyje gali taip pat sumažėti.
· Fizinė veikla
Nėštumo metu moterys dažnai skatinamos būti fiziškai aktyviomis ir tai gerina sveikatą, reguliuoja gliukozės kiekį ir svorio prieaugį [LZ1] Tačiau per didelė fizinė veikla be tinkamos mitybos, kurioje yra pakankamas angliavandenių kiekis, gali sunaudoti energijos atsargas ir sukelti hipoglikemiją.
· Gydymas insulinu
Nėštumo metu moterys, sergančios pirmojo ar antrojo tipo cukriniu diabetu, ir gestaciniu diabetu, kurio nepavyksta suvaldyti mitybos terapija ir gyvensenos pokyčiais, gydymui vartoja insuliną[LZ2] . Netinkamai suderinto gydymo insulinu, mityba ir fizinio aktyvumo schema, kai švirkščiama per didelė insulino dozė, ar valgoma per mažai ir per daug intensyvus fizinis aktyvumas, gali lemti hipoglikemiją.
Hipoglikemijos simptomai nėštumo metu
Besilaukiančių moterų hipoglikemijos simptomai yra panašūs į tuos, kurie pasireiškia ne nėštumo metu, tačiau jie gali būti intensyvesni arba pasireiškia dažniau dėl greitesnės medžiagų apykaitos. Pagrindiniai hipoglikemijos simptomai yra:
- Alkio jausmas – hipoglikemija dažniausiai pasireiškia stipriu alkio jausmu, ypač esant per ilgam laikotarpiui tarp valgių;
- Galvos svaigimas ir silpnumas – mažėjant gliukozės kiekiui kraujyje atsiranda silpnumas, o smegenims gaunant per mažai energijos gali svaigti galva; sunkios hipoglikemijos atvejais – netenkama sąmonės;
- Širdies plakimas (tachikardija) – hipoglikemija skatina išsiskirti hormonus, kurie didina gliukozės kiekį, jų poveikyje pagreitėja ir širdies ritmas;
- Drebulys – dėl sumažėjusio gliukozės kiekio poveikio nervų sistemai gali atsirasti viso kūno drebulys;
- Nerimas ar sumišimas – dažni sumažėjusios gliukozės kiekio kraujyje simptomai, ypač, jei gliukozės kiekis mažėja greitai ir reikšmingai;
- Sunkesniais atvejais hipoglikemija gali lemti traukulius ar sąmonės praradimą, o tai ypač pavojinga tiek besilaukiančiajai, tiek vaisiui.
Hipoglikemijos sukeliami pavojai nėštumo metu
Hipoglikemija nėštumo metu gali kelti pavojų tiek motinai, tiek vaisiui:
- Motina dėl sunkios hipoglikemijos gali prarasti sąmonę, nukristi ir susižeisti. Dažni gliukozės kiekio svyravimai ir bloga savijauta gali sutrikdyti kasdienį gyvenimą, o nuolatinis rodiklių stebėjimas gali lemti nuovargį.
- Vaisiaus smegenims energijos reikia nuolat, o hipoglikemija gali lemti energijos ir deguonies trūkumą. Tai gali paveikti vaisiaus augimą ir vystymąsi, ypač jei hipoglikemijos epizodai kartojasi dažnai ir yra ilgalaikiai.
Hipoglikemijos valdymas nėštumo metu
Norint efektyviai valdyti hipoglikemiją nėštumo metu, svarbiausia yra prevencija ir greitas reagavimas į gliukozės kiekio sumažėjimą. Štai keletas pagrindinių valdymo strategijų:
· Reguliari mityba
Nėščioms moterims labai svarbu reguliariai maitintis ir užtikrinti, kad jų racione esančios maisto medžiagos būtų subalansuotos. Siekiant palaikyti stabilų gliukozės kiekį, rekomenduojama [LZ3] valgyti tris pagrindinius patiekalus ir 2 ar 3 užkandžius, valgyti sveikus, sudėtinius angliavandenius [LZ4] tinkamomis porcijomis, laikytis valgymo eiliškumo ir maisto produktų derinių. Skaidulų turintys maisto produktai padeda reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje ir gerina virškinimą. Į kasdienį maisto racioną reikėtų įtraukti pilno grūdo kruopų, ankštinių, vaisių, daržovių, sėklų ir riešutų.
· Gliukozės kiekio stebėjimas
Moterys, sergančios gestaciniu diabetu, turi reguliariai matuoti gliukozės kiekį kraujyje. Tai padeda išvengti staigaus gliukozės kiekio sumažėjimo ir leidžia laiku imtis tinkamų korekcinių veiksmų hipoglikemijai nutraukti ir išvengti sunkios hipoglikemijos.
· Greitai įsisavinami angliavandeniai
Svarbu visada po ranka turėti greitai įsisavinamų angliavandenių turinčių maisto produktų, kurie greitai padidintų gliukozės kiekį, pavyzdžiui, gliukozės tabletės, cukrus, medus, sultys. Tai ypač aktualu moterims, kurios vartoja insulino terapiją, labai intensyviai sportuoja ar turi kitokį intensyvų fizinį aktyvumą nėštumo metu.
· Insulino dozės pritaikymas
Jei moteris gydymui naudoja insuliną, labai svarbus glaudus bendradarbiavimas su gydančiu gydytoju ir slaugytoju diabetologu, kad būtų parinkta tinkama insulino dozė ir skyrimo schema, atsižvelgiant į poreikį tam tikru nėštumo laikotarpiu.
· Švietimas ir sąmoningumas
Labai svarbu didinti nėščių moterų, jų šeimos narių ir visuomenės sveikatos raštingumą kaip atpažinti ankstyvuosius hipoglikemijos simptomus ir požymius bei kaip tinkamai reaguoti į šią būklę. Tai gali padėti išvengti sunkių hipoglikemijų.
Ką daryti įvykus hipoglikemijai?
Pastebėjus vieną ar kelis hipoglikemijos simptomus, reikia veikti greitai ir nedelsiant imtis priemonių:
1) suvartoti 15 g greitai įsisavinamų angliavandenių turinčio maisto produktų – gliukozės tablečių, cukraus, medaus, sulčių;
2) palaukti 15 minučių;
3) matuoti gliukozės kiekį kraujyje – jei gliukozės kiekis yra 3,9 mmol/l ar mažesnis, suvartoti 15 g greitai įsisavinamų angliavandenių turinčio maisto produktų kas 15 min. (iki 3 kartų), kol visi nemalonūs hipoglikemijos reiškiniai išnyks, gliukozės kiekis kraujyje pakils.
Jei po 45–60 min. (suvartojus 45 g greitai įsisavinamų angliavandenių turinčio maisto produktų) gliukozės kiekis išlieka 3,9 mmol/l ar mažesnis, svarbu kuo skubiau kviesti pagalbą.[LZ5]
Hipoglikemija nėštumo metu yra iš tiesų pavojinga būklė, kuri gali kelti pavojų ir besilaukiančiai moteriai, ir vaisiui. Svarbu atpažinti jos simptomus ir laiku imtis veiksmų. Reguliarus gliukozės kiekio stebėjimas, tinkama mityba ir sveika gyvensena, savalaikis insulino dozės koregavimas ir tinkamos prevencinės priemonės gali padėti išvengti hipoglikemijos ir užtikrinti sėkmingą nėštumo eigą. Sveikas nėštumas reikalauja atidžios priežiūros, tinkamos savirūpos ir sąmoningumo, todėl, siekiant sumažinti komplikacijų riziką, yra ypač svarbus glaudus ir pasitikėjimu grindžiamas bendradarbiavimas su sveikatos priežiūros specialistais.